Брой на посетителите
Лондон и Токио оглавяват класацията за най-голям брой чуждестранни гости през 2023 година с по 20 млн. посетители, следвани от Истанбул със 17 млн.
Ако броят им се раздели на местното население, Амстердам, Париж и Милано заемат първите места със забележителните съответно 10, 8 и 6 посетители на всеки местен.
Властите в Амстердам се опитват да ограничат потока от туристи, като намаляват предлагането на хотелско настаняване, забраняват круизните кораби и повишават хотелските данъци. До този момент обаче усилията им не се увенчават с особен успех.
Какво печелят местните?
Туристическите разходи за атракции, настаняване, транспорт и др. са били най-високи в Дубай (29 млрд. долара 2023 година), следван от Лондон с 21 млрд. долара и Сингапур с 19 млрд. долара.
Амстердам, Париж и Дубай пък са спечелили най-много, ако се гледат туристическите разходи, разпределени на всеки местен жител.
Съвсем логично е, че ако „натъпчете“ голям брой туристи в един град, приходите на човек от населението биха скочили драстично.
Посетителите на японския град Осака харчат по $4900 на един жител, докато тези в Мадрид харчат по $4300. Нито един от тези два града обаче не е особено натоварен, съответно с четирима и двама посетители годишно на всеки местен жител.
В Осака обмислят да таксуват чуждестранните туристи с входна такса, за да се борят със „свръхтуризма“. По улиците на испанската столица започнаха да се появяват антитуристически графити.
По всичко личи, че балансът между икономическите ползи и негативните ефекти от туризма ще става все по-труден.
Текст в оригинал: https://travelnews.bg/bg/news/17229240007147/koi-sa-nay-prenaselenite-s-turisti-gradove-v-sveta