„Eau de Colognе“ – интересна история с аромат на свежест

Замисляли ли сте се откъде идва названието „Одеколон“? В буквален превод означава „Вода от Кьолн“.  Защото наистина ароматната течност е създадена в немския град преди повече от 300 години. И до днес одеколонът е символ на чистота и свежест и е погрешно да се смята, че е само за мъже.

Откривателят

В основата на всичко е италианският фармацевт Джовани Мария Фарина, който завършва фармация в началото на 18 век и тръгва да опознава Европа. Установява се в Кьолн – огромен за времето си град. Там младият човек не може да се примири с мърсотията и тежките миризми, които се носят навсякъде.  Фарина доразвива рецептата на ароматизирана вода, която се използвала от манастира Санта Мария Новела във Флоренция, предимно за лечебни цели. Как е получил самата рецепта, има различни предположения. В създадения от него аромат има гроздов спирт и се долавя ухание на бергамот, жасмин, лавандула, розмарин, грейпфрут, портокал, лимон и дори тютюн.

Фарина пише на брат си през 1709 година: „Открих аромат, който ми напомня италианска пролетна утрин с планински нарциси и портокалови цветове след дъжд“.  Той нарича своето творение Aqua Mirabilis или Чудотворна вода. Открива малка фабрика и започва производството й. По време на Седемгодишната война преминаващите през земите на Рейн френски войски се запознават с въпросната течност и я пренасят във Франция. Там започват да я наричат Eau de Cologne или „Вода от Кьолн“.  Постепенно хората въздигат одеколона в култ и го приемат за панацея. Добива световна слава и цената му е неимоверно висока – стъкленица от 100 мл. струва колкото годишна заплата на държавен служител.

Развитието

В началото на 19 век Фарина вече има конкуренция. Търговецът Вилхелм Мюленс прави имитация на одеколона и го нарича 4711, по номера на неговата родна къща в центъра на Кьолн. Той твърди, че е получил рецептата за ароматната вода от един картезиански монах. Наследниците на Йохан Фарина завеждат съдебни дела, но впоследствие се примиряват с конкуренцията. Сега двете фирми успяват да поддържат добри и коректни взаимоотношения.

Рецептата на Джовани (Йохан) Фарина все още се пази в тайна, а неговото име остава в историята. Ако искате да научите повече подробности, имайте предвид, че фабриката му и сега е отворена за посетители, но вече като музей. Тя продължава да е най-старата призната фабрика за производство на одеколон.

Когато сте в Кьолн и се възхищавате на прочутата готическа Катедрала, не забравяйте, че само на няколко пресечки от нея се намира Музей „Farina“. Посетете го и се заредете с великолепни аромати.

 

Полезна ли е за вас тази статия? Споделете я, като натиснете някоя от иконките отдолу!